Diastáza a ako ju liečiť

Diastáza a ako ju liečiť

Diastáza je veľmi nepríjemný stav. Najčastejšie ňou trpia ženy po pôrode, ale rovnako ňou môžu trpieť aj muži či deti. Dostaňte sa z tohto začarovaného kruhu. Diastáza je priamy rozostup brušných svalov. Je to nepríjemný stav, ktorý nielen že vyzerá neesteticky, ale je aj nebezpečný pre zdravie. Nakoľko brušné svaly sú oporným systémom pre chrbticu a brušnú dutinu. Pri diastáze príde k oslabeniu a rozostupu. Preto brušné svaly prenechávajú opornú funkciu na väzivách. Tie nie sú natoľko elastické a pevné aby dokázali udržať tlak a váhu. Výsledkom je vypuklé bruško a problémy s chrbticou.

vypuklé bruško

Okrem toho môžu priniesť problémy s trávením a vyprázdňovaním. Niekedy je možné sledovať aj súmerné oslabenie panvového dna, čo má za následok nepríjemný únik moču. Ženy ale najčastejšie riešia práve vypuklé bruško, ktoré vyzerá ako tehotenské. Bohužiaľ nesprávne zvolenými cvikmi sa vzhľad diastázy zhoršuje. Za vznikom diastázy stojí aj neprimeraný tlak v brušnej dutine. Ten ale nemusí vytvoriť iba tehotenstvo a zmeny v tele ženy, ale aj nesprávne zdvíhanie bremien. Či už v telocvični alebo v práci. 

vhodné cviky

Diastázu spoznáte podľa striešky

Ľahnite si a pokrčte nohy. Zdvihnite hlavu – čím sa napnú brušné svaly a prstami nahmatajte oddelenie brušného svalu. Je to oblasť v strede brucha nad pupkom. Ak je medzera širšia ako dva prsty, jedná sa o diastázu. V tomto momente musíte pri cvičení zabudnúť na niektoré cviky. Hlavne na takzvané brušáky alebo plank. Oslabené brušné svaly nedržia chrbticu a preto správne zvládnutie planku pri diastáze nie je možné. Radšej sa sústreďte na dychové cvičenia a posilnenie brušnej steny. Cvičenia na posilnenie stredu tela budú vhodnejšie. Treba ale cvičiť pravidelne. Diastáza nie je nezvratný stav a správnymi cvikmi je možné ju pekne zaceliť. Spolu s ňou zmiznú aj problémy s peristaltikou čriev, krivá chrbtica alebo bolesti dolnej časti chrbtice. 

devene
https://www.bfit.sk