Čo je to vlastne tá ketodiet či ketónová diéta?
Vedeli ste o tom, že pri bežných redukčných diétach síce môžete schudnúť, avšak v pomere, v ktorom stratíte 60 % z tukov a až 40% zo svalov? Nie je to len estetická chyba, ale stav, ktorý sa tak dokáže podpísať pod zhoršenú kondíciu. Bielkovinová diéta však chce takémuto výsledku zabrániť a zameriava sa primárne na spálenie toho najpodstatnejšieho- tukových zásob. A svalová hmota pritom zostáva zachovaná v dôsledku bohatého príjmu bielkovín (proteínov).
- Bielkoviny majú zároveň schopnosť nás najlepšie zasýtiť, vďaka čomu pri diéte nepociťujeme hlad. Čo je ale možno ešte podstatnejšie, udržiavajú zdravý metabolizmus a pomáhajú k rýchlejšiemu spaľovaniu tukových zásob.
S bielkovinovou alebo inak známou ako ketónovou diétou prichádza hlavný cieľ, akým je dosiahnuť v našom tele ketózu. Tá sa dostaví v prípade, ak znížime príjem tukov a najmä sacharidov, pričom ich musíme nahradiť proteínmi. Tie teda musia byť v strave zastúpené pravidelne, čím už po pár dňoch dosiahneme fyziologický stav, v ktorom telo začne tvoriť ketolátky, čo sú zodpovedné za efektívnejšie a rýchlejšie spaľovanie podkožných, viscerálnych a útrobných tukov.
- Ketolátky následne dokážu byť hlavným energetickým zdrojom a nahradia sacharidy.
Ak sa takýto typ ketónovej diéty dodržiava správne, ketóza nastane už po 2 až 3 dňoch od jej začatia. Niekto si možno pod proteínovou stravou predstaví obmedzený jedálny lístok zložený napríklad len z mäsa a vajec. V skutočnosti to dnes ale funguje trochu inak. V skutočnosti sa dajú kúpiť tie najrôznejšie proteínové jedlá, kde nechýba ani chlieb, palacinky, rizoto, zemiakové placky a obdobná strava, čo by sme s týmto štýlom stravovania vôbec nespájali. Avšak aj tieto potraviny sa dajú vyrobiť vo forme, aby čo najlepšie zodpovedali princípom ketónovej diéty. Recepty sa dajú zakúpiť cez internet, od firmy Prodietix.